Skip to main content

Blekinge Skärgård och Ronneby - Hjärtat i Sveriges Trädgård med Karlskrona och Duvemåla

Blekinge Skärgård och Ronneby - Hjärtat i Sveriges Trädgård med Karlskrona och Duvemåla 
(Fotograf: Oliver Lindkvist, Marinmuseum)

25 augusti - 3 dagar, Cityterminalen kl. 8  

Tisdag. Färden går söderut och på Tindereds Lantkök bjuds det lunch. Resan går vidare till Blekinge - Sveriges Trädgård, där vi anländer till Ronneby Brunn. Hotellet är vackert beläget i Brunnsparken - en historisk kurortspark från 1700-talet, en gång utsedd till Sveriges vackraste park. Vi tilldelas våra rum och gemensam middag dukas fram. 

Onsdag. Efter frukost beger vi oss ut i Blekinge Skärgård. Bussen tar oss över broar till öarna Senoren, Sturkö och Tjurkö. Vi bjuds på bussfika med utsikt över Kungsholms fort som började byggas som skydd för örlogsstaden Karlskrona. Hos Skärgårdskraft finns möjlighet att handla lokalt hantverk, här finns även gamla byggnader som minner om öns stenhuggarepoker. Färden går vidare till Marinmuseum i Karlskrona. Lunch serveras, följt av en guidad visning av museets fascinerande utställningar om örlogsflottans historia. Tid ges även till promenad och shopping i Karlskrona. Tillbaka på hotellet väntar gemensam middag.  

Torsdag. Efter frukost lämnar vi hotellet och reser mot Duvemåla – platsen där Vilhelm Mobergs mormor föddes 1833. Hon kom att ge honom inspiration till Utvandrarromanernas Kristina. På Rundqvistagården i Duvemåla blir vi guidade och får höra om de fyra syskon Rundqvist – alla ogifta och kända för sitt enkla och sparsamma liv. De levde utan elektricitet, telefon eller rinnande vatten, och köpte sällan någonting. Först när den siste av syskonen gick bort 1989 avslöjades hemligheten: på gården hittades en miljon kronor i kontanter. Utan testamente och arvingar tillföll hela egendomen Allmänna arvsfonden, med ett värde på cirka fem miljoner kronor. Ett besök här är som att kliva tillbaka till en tid då självhushåll var vardag. Här bjuds vi även kaffe med den klassiska Mobergskringlan. Vi fortsätter sedan till Eksjö Stadshotell, där lunch serveras innan vi påbörjar färden hemåt. Åter i Stockholm omkring kl. 20. 

Pris per person i dubbelrum:                  6 590: - 

Tillägg för rum för eget bruk:                500:- per natt 

Fritextsökning

Avgångs- och ankomsttider

Plats På- och avstigning Avresa Hemkomst
Stockholm Cityterminalen, gate anges på skärm 08:00 20:00

Karta

Tillval och tillägg

Rumsval och övrigt

  • Dubbelrum 0:-
  • Enkelrum 1 000:-

AvresaResmålPris

Augusti 2026

25/8Blekinge Skärgård och Ronneby - Hjärtat i Sveriges Trädgård med Karlskrona och Duvemåla6 590:-Boka
Kontakta oss